Pamięć o Katyniu i Smoleńsku na Jasnej Górze

Dziś w kaplicy Golgoty Wschodu, znajdującej się w bastionie św. Barbary na Jasnej Górze, odbyły się Zaduszki Katyńskie – uroczystość upamiętniająca polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, które leciały oddać hołd pomordowanym przez sowiecki reżim. Organizatorem tego poruszającego wydarzenia była europoseł Jadwiga Wiśniewska, która po zakończeniu uroczystości złożyła hołd polskim oficerom oraz delegacji z 2010 roku, tragicznie zmarłej w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

,,Przebaczamy, ale nie zapominamy

Uroczystość miała szczególną wymowę, zwłaszcza że jednym z jej wątków było przypomnienie słów księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego: „Przebaczamy, ale nie zapominamy”. Przesłanie to oddaje polski stosunek do zbrodni katyńskiej – tragedii, której przez lata nie pozwolono upamiętniać w pełni prawdy o jej sprawcach i ofiarach. Kłamstwo katyńskie – zatajenie i fałszowanie prawdy o mordzie dokonanym na polskich oficerach – stało się jednym z fundamentów propagandy PRL-u, zamykając drogę do rozliczenia i otwartego upamiętnienia tej zbrodni.

Kaplica Golgoty Wschodu – symbol pamięci i modlitwy

Podczas uroczystości podziękowano również ojcom Paulinom za ich zaangażowanie w renowację kaplicy Golgoty Wschodu, która stanowi symbol pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę i jej niezawisłość. Przestrzeń ta jest miejscem zadumy i modlitwy za ofiary nie tylko zbrodni katyńskiej, ale także innych represji sowieckich wobec Polaków na Wschodzie.

Nowe inicjatywy – konkurs o prawdzie historycznej

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zapowiedziała także rozszerzenie konkursu Zaduszek Katyńskich na skalę ogólnopolską, co zostanie zorganizowane we współpracy z oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej. Działanie to ma na celu szerzenie świadomości o wydarzeniach katyńskich wśród młodego pokolenia i przypominanie o wartości prawdy historycznej, która – jak zauważyła organizatorka – jest pierwszą ofiarą każdej wojny.

Orkiestra i debiut młodych literatów w służbie pamięci

Uroczystości towarzyszyła orkiestra, której muzyka wzbogaciła atmosferę zadumy i pamięci. Szczególny wkład w wydarzenie mieli również uczniowie szkół województwa śląskiego, laureaci i finaliści XV Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Był to ich literacki debiut.

Hołd dla PRAWDY

Uczniowie szkół zapewnili artystyczną ucztę, zapewniającą nie tylko przyjemność dla uszu, ale przede wszystkim poruszająca głęboko serca i ducha zgromadzonych. Pieśni i recytacje młodych twórców podkreśliły duchowy wymiar Zaduszek Katyńskich, oddając hołd ofiarom tej tragicznej historii.

Zaduszki Katyńskie na Jasnej Górze były pełne refleksji nad ceną, jaką przyszło zapłacić tysiącom polskich rodzin za sowieckie zbrodnie, przypominając jednocześnie o bolesnej stracie polskiej elity w wyniku katastrofy smoleńskiej. Dzisiejsza uroczystość stanowiła wyraz pamięci o bohaterach i hołdu dla prawdy, która mimo lat fałszerstw i przemilczeń przetrwała jako fundament narodowej pamięci.

By PK

5 komentarzy do “Zaduszki Katyńskie”
  1. Jeśli nie będziemy uczyć o tych wydarzeniach w szkole a będziemy urządzać “tęczowe piątki” to wychowamy pokolenie niewolników bez tradycji, historii i szacunku dla samych siebie

  2. W szkole “ministry” Nowackiej nie będzie miejsca na naukę o takich wydarzeniach. Tak jak w PRL będzie się można o tym dowiedzieć w Kościołach lub od Dziadków, Rodziców. Mroczne czasy

  3. O Katyniu należy nie tylko pamiętać ale też wyciągać wnioski. Niestety z jednym i drugim Polacy mają duży problem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *